Třetí vlna ováltin

26.12.2020

Co dělají, když nedělají divadlo, jsme se zeptali posledních tři divadelních oslavenců, kteří zakončují velkou vlnu ováltin, přeženuvší se divadlem V.A.D. v tomto kalendářním roce (slavili krásné jubileum v celkové výši 110 let). Snad z tipů načerpá čtenář inspiraci! 

 

Andi (ta nahoře) : Karanténa mi dala spoustu času na dodělání restů. Mimo jiné jsme založili kampaň na vydání našeho CD s vánočními koledami z celého světa (https://www.startovac.cz/projekty/za-koledou-kolem-sveta/). Vymysleli jsme je loni pro Montessori ČR. Jedná se o 24 koled v různých jazycích. Je to teď taková cesta kolem světa bez výtěrů. Kdybyste chtěli vánoční dárek… :D Vymýšlíme taky, jak udělat tradiční vánoční koncert, kam nikdo nebude moci přijít. Pak jsme také našli spoustu alternativ k běžným aktivitám, např. deskovky hrajeme s kamarády online. S některými i častěji  než jiné roky, protože je jedno, kde kdo bydlí.

 

Eva (ta uprostřed): Nárazově namlouvám krátké úryvky z knih pro podcast kolegy Petra Viziny Na dotek, který je možné poslouchat na zpravodajském serveru Aktuálně.cz. Jak náročná je organizace divadelního představení, mi připomněla realizace velkého testu elektromobilů pro magazín Hospodářských novin PročNe. Podařilo se zajistit prostory Trojského zámku, skvělého fotografa, deset kolegů a dvanáct aut. Průběžně sepisuju velký příběh o největším automobilovém závodním úspěchu v historii Československa. Čerstvě o jeho popis požádali v televizním pořadu Gejzír na ČT1. Dva jezdci v Aeru Minor Sport excelovali na jednom z nejprestižnějších závodních okruhů 24h Le Mans a pak je komunisti za údajnou velezradu v 50. letech zavřeli. Kdybychom měli český Hollywood, měl by o tom někdo natočit film. Stálo by to za to.

 

Zelí (ta dole): Připravil jsem na novou sezónu čmelíny. Kompletně je vyčistil a zbavil případných parazitů, takže čmeláčí matky hledající na jaře nové útočiště v nich budou moci zahnízdit a založit novou kolonii. Od chovu včel vzhledem k nepříznivému vývoji Vesenského indexu prozatím upouštím. Tuto roli po mně převezme mladý a nadějný David, takže, kdo potřebujete opíchat (vyléčit), s důvěrou se na něj obracejte. Jinak koronavirový čas využívám především ke studiu rodičovských interakcí. Materiál získávám pracně krůček po krůčku s vidinou jeho zúročení v roli psychologa Luďka v Písečku.

Natrénoval to dobře…

26.10.2020

Jindřich Libovický, nevlastním jménem Oldřich von Libovic je znám hlavně svou rolí Oldřicha ve hře Upokojenkyně. I když v divadle není malých rolí, divili se často členové souboru, že byl mistr von Libovic ochoten jezdit říkat svou jedinou repliku v celé hře „ANO“ mnohdy i přes celou republiku. V září se vše vysvětlilo. Jako trémista, si zřejmě Jindřich potřeboval tuto repliku (a celou vypjatou situaci) vyzkoušet několikrát před svou skutečnou svatbou. Příprava slavila úspěchy – své ANO řekl 20. září své nastávající Magdě Labanczová (nyní von Libovic), k čemuž jim celé divadlo gratuluje.

Doufáme, že jeho angažmá v roli Oldřicha nekončí a že jeho ANO bude teď ještě vybroušenější.

Chráníme diváky i sebe

15.10.2020

Bohužel časy, kdy se hrálo se čtyřicetistupňovými horečkami a kdy platilo staré dobré pravidlo „NEMOCNÝ HEREC – KULATÝ ČTVEREC“ jsou minulostí. V těchto dnech není kulatý čtverec nic neobvyklého, a proto se také rušila některá představení. Další se zrušila z důvodu nových a současných vládních opatření.  Zastavilo se i zkoušení nové hry Nikoločava, s níž čtenáře seznámíme v některém z dalších čísel. Vzhledem k tomu, že nelze nabídnout nové termíny, bude čtenář tohoto plátku pravděpodobně záso-ben větším množstvím zbytečných informací, zákulisních událostí a drbů než by si přál. Přejeme pevné zdraví a těšíme se na epidemii CoV.A.D.u!

Hledáme Nikolu

22.8.2020

Do připravované inscenace Nikoločava hledáme neztepilého chasníka stáří 20-30 let, herce i neherce. Vyzýváme Kladno, aby se pochlapilo a nenechalo se opět zahanbit okolními městy!

Festival ZÁŘE

22.8.2020

Když se před lety rozhodlo V.A.D. nastavit minutáž čtení hry HARILA několika punkovými písněmi, netušilo, že za pár let stane na jedné akci bok po boku s legendární skupinou THE YOUNG GODS!

Při nacvičování scénického čtení hry Helmuta Kuhla HARILA ANEB 4 Z PUNKU A PES o punkerech se zjistilo, že čtení vydá na pouhých 45 minut. Ve snaze docílit celovečerního formátu akce secvičili protagonisté značně neuměle 10 punkových písní. Ty byly servírovány paralyzovaným divákům, kteří nestihli uniknout ze sálu hned po divadle. Někteří diváci zůstali na koncert však i dobrovolně, jako třeba přední divadelní teoretik prof. Císař: „Tento druh hudby z duše nenávidím, ale rozhodl jsem se vydržet až do konce“. Nyní bylo divadlo osloveno k účasti na festivalu ZÁŘE, kde vystupuje rovněž slavná hudební formace THE YOUNG GODS. Skutečnost, že renomovaná švýcarská skupina hraje na stejné akci se kapelou složenou z herců V.A.D., se dá interpretovat i jako politováníhodný úpadek YOUNG GODS a začátek jejich skutečného konce., ale to vše ukáže čas.    

Celý skvělý program festivalu v kladenských hutích naleznete na adrese www.festivalzare.cz.

Vlna oválných narozenin II

30.6.2020

Rozhovor s Jasankou Kamanovou o čtyřicítce, oslavách každý den a mužích jejího života

Významné jubileum letos slaví také herečka VAD Jasanka Kajmanová. Rozhovor vznikal potmě, v polích u řeky Sázavy, mezi Nespeky, kde příležitostně bydlí na chatě, a kostelem v Ledcích, kam se denně chodí otužovat do rybníka.

Máš dvě děti, dokonce prvního divadelního Oskara. Kolik je dnes Bertě a Oskarovi?

Bertě 2353 a Oskarovi 714 dní.

Jak to vzniklo, že počítáš jejich životy na dny?

Protože jim každému píšu večer deníček. Co udělali, co řekli a co zažili, jednou jim to chci dát. Zápisy jsem začala vždycky tím, kolik jim je dneska dní. Začalo se mi líbit, že můžeme pořád slavit. Že jim je 10, 20, 100, 123 dní. Naposledy jsme slavili, že Bertě bylo 2345 dní. Je nadšená, vždycky chce dárek. A já mám důvod se u toho trochu opít.

U ostatních lidí to děláš taky?

Ne, nikomu jinému dny, doufám, nepočítám.

Všimla jsem si ale, že věcem dáváš jména. Třeba i koloběžce, spacáku nebo botám…

Měla jsem oblíbené boty Míle, tašku Šarlotu Masarykovou nebo pračku Bělu. A taky jsem tím inspirovala jednu babičku, která si pak pamatovala podle jmen všechny zuby v hubě vnuka.

Co dál je na tobě ještě divného?

Třeba mám hrozně chlupatý tělo, proto jsem si ho v jenom projektu půlku oholila a zkoušela s tím žít. A už deset let mám šedivé vlasy. Dobrý je, že teď ve čtyřiceti už to není tak divný.

Jako projekt jsi pojala i svou letošní oslavu čtyřicátých narozenin, které jsi měla v květnu. Rozhodla ses, že uspořádáš pochod 40 kilometrů, jak tě to napadlo?

Chtěla jsem jít krajinou a věděla jsem, že k padesátinám 50 kilometrů už neujdu. Takže to bylo potřeba sfouknout teď ke čtyřicetinám, ale nakonec se šlo jen 25,5, ten zbytek postupně docházím.

Navrhovala jsi, aby lidi šli čtyřicet kilometrů na balkoně, když se nemohlo scházet hromadně kvůli koronaviru. Víš o někom, kdo tě poslechl?

Nikoho jsem nakonec nepřesvědčila, ale asi by to šlo, slyšela jsem o někom, kdo dokonce uběhl na balkoně maraton.

My všichni v divadle jsme spíš pasivní a čekáme, až novou hru napíše Kazimír, zatímco ty jsi vystudovala DAMU a už máš za sebou několik divadelních projektů. Můžeš nám o nich říct víc?

Začaly ve škole, kde jsem je dělala v rámci studia, prvním větším byl Trenažér života. Byl o dětech a hrál se přímo na hřišti. Oslovila jsem matky, jejich děti a také matky jejich matek, případně dědy. Každá dvojice řešila své trápení. Na tom hřišti jsme se snažili, aby dramaturgii dělaly děti. Úplně nám to nevycházelo, někdy se pohádaly matky s babičkama, někdy děti chtěly pryč. Všechny zkoušky se vlastně hrálo, jen dvakrát se ale hrálo i s diváky, na Den dětí a na Den otců.

Mají tvé projekty nějaké společné téma?

Když něčemu sama nerozumím, nebo se s něčím potýkám, třeba s výchovou dětí, tak o tom zkusím..

…napsat hru?

Ne, hrát. Já moc nepíšu, jen na zkouškách něco sepisuju, ale když si zkrátka s něčím nevím rady nebo mě to sere, tak o tom zkusím zahrát představení. Neodlišuju divadlo od života, je to pro jeden svět.

Hraješ v životě?

Mám spoustu rolí, ale já bych to viděla spíš obráceně, že na divadle nehraju, ale žiju.

Viděla jsem tě i v představení Na houbách. Co mi k němu řekneš?

To dělal můj kamarád Adam, když čekal svoje první dítě, a přizval mě ke dramaturgii, nakonec v tom hraju. Teda nosím stoly a předříkávám lidem, co všechno nemáme v nápojovém lístku. Moc mě to baví. 

Zmiňovala jsi, že plánujete hru, kterou nikdo nechce. Můžeš o ní říct víc?

Holky – Hanku a Katku -, které jsem oslovila na Trenažér života, jsme měly každá jedno dítě. Všechny jsme pak druhé dítě rodily doma a právě díky tomu vznikla hra Promiňte, že rodim. Chtěly jsme spolu udělat ještě další projekt, který mám v plánu, a který se jmenuje Muži mého života. Nechtěly jsme zkoušet jen tak někde v obýváku, ale pro divadlo. Jenže Promiňte, že rodim bylo přímo pro festival Venušiny dny, který je zaměřený spíš na ženský svět, ale s hrou o mužích nás zatím nikdo nechce.

Kdo jsou muži tvého života?

Můj táta, můj manžel a můj syn. A pak pár milenců, ale o nich nemůžu hrát divadlo veřejně.

A pak muži z VAD?

Samozřejmě, Červ, Karí, Brzda, Šluký, to je jasný. Všichni VAD muži.

Co ti dávají muži tvého života?

Je to pro mě zajímavý téma. Jeden mi dal život, druhému jsem dala život já a ten prostřední, s ním musím ten život nějak žít.

Kde je těžiště divadla

8.4.2020

Klára již je druhá členka divadla V.A.D. z Rakovníka (po Jiřím Sukovi známém to divadelníkovi). Díky nim se těžiště divadla V.A.D. značně vychýlené na západ odstěhováním některých členů do Prahy vrací bezpečně nad katastrální území Kladna.

V.A.D. je vůbec velmi kosmopolitním spolkem: Mimo šest obyvatel Prahy - je zcela otevřené takovým etnikům jako jsou obyvatelé Unhoště, Velvar, nebo dokonce tak exotických a vzdálených nebo právě Rakovník.

Včelí matka je z Rakovníka

8.4.2020

Bývá běžné, že kvalitní včelí matku si pro svůj Úl musí včelař vybrat a přivézt z větší dálky, nebo poslat poštou. Právě tak se do V.A.D. dostala Klára za Rakovníka. V roli Kláry se cítí tedy nepochybně přirozeně. Je jí 23 let, je studentka a zaobírá se mimo jiné boxem. Což pro včelí matku nemusí být k zahození. Zrzavá barva by jí řadila do plemene buckfastek.

Hlavní role a v zápětí interview na první straně prestižního měsíčníku… Jak se bráníš, aby ti sláva nestoupla do hlavy?

Samozřejmě ustát takovou slávu je vždy trochu oříšek, ale ani královna by bez svého včelstva neznamenala nic, neměla by komu kralovat a to se snažím mít vždy na paměti!

Jak se Ti v kladenském úlu líbí?

V kladenském Úlu se mi líbí moc! Panuje zde soudržná atmosféra a zatím jsem ani nebyla svědkem, že by se rozdávala žihadla.

Co zdejší trubci?

Trubci jsou úžasní, ale jelikož jsem zatím ve funkci královny velmi krátce musím si na ně dávat pozor, abych nedopadla jako má předchůdkyně.

No zkusit to můžeš… A souvisí s tím nějak ta záliba v boxu?

Box jsem začala dělat z důvodu, že zlepšuje postřeh a taky jsem potřebovala vybít přebytečnou energii.

Stihla jsi kvůli karanténě zahrát jenom jednou, jaké to bylo?

Bylo to skvělé! Celé představení jsem si moc užila a myslím, že hlavně díky suprovému kolektivu, se mi dokonce i vyhnula tréma.

A co děláš v izolaci?

Hodně šiju roušky, cvičím, pracuji na bakalářce a také hodně peču. Těším se až zase budeme hrát.

Děkujeme za rozhovor

Sháníme poplašňáky

22.3.2020

V připravované inscenaci Nikoločava se bude střílet. Sháníme poplašňáky typu „Slavia“. Premiéra této re- a de-konstrukce nikološuhajského mýtu vychází na podzim, jako premiéra nového Morávkova filmu o Nikolovi Šuhajovi.