Charmsovy pašije na Wintrově Rakovníku

Hezká recenze Adama Doležala / Zpravodaj Wintrova Rakovníka

Letošní ročník Wintrova Rakovníka zakončilo představení Ruského kroužku při divadle V.A.D. Kladno, Charmsovy pašije.

Kladenský soubor V.A.D. je pravidelným návštěvníkům Wintrova Rakovníka dobře znám a mnozí si určitě vybaví řadu jejich kvalitních inscenací. Během let svého působení si soubor už stihl vybudovat osobitou poetiku, díky které je každé jejich nové představení jasně rozpoznatelné.

Autorská koláž na motivy života ruského spisovatele Daniela Ivanovice Juvačeva – Charmse, je pro poetiku souboru ideálním podkladem. Specifický humor se ideálně setkal s Charmsovou schopností se skrze absurditu a  nonsens dotýkat hluboce lidských témat.

 Inscenačně se jedná o obdivuhodně čistý tvar. Nesmírně jsem ocenil schopnost souboru naplnit každou vteřinu zdánlivě jednoduchého jevištního tvaru smyslem a významem. Stejně tak nelze tvrdit, že by ta která část z koláže byla v čemkoli slabší, než druhá, inscenace funguje především jako celek. K tomu přispívá i herectví všech zúčastněných, které je na velice vysoké úrovni a vzácně vyrovnané.

Výsledek silně vypovídá o Charmsově životě, aniž by se utíkal do jakékoli formy naučného divadla. Vyvolává v divácích touhu vyhrabat z knihovny zaprášené Charmsovy povídky a po letech se k nim vrátit.

Je těžké výsledný tvar popisovat, protože funguje především jako celek, ve kterém nic není navíc a nic nechybí. Soubor prostě ani tentokrát nezklamal a opět nabídl divákům představení plné neotřelého humoru, ale tentokrát navíc příjemně překvapil vysokou citlivostí k poesii. Výsledek považuji za neobyčejně působivý. Hlavně proto, že u vnímavého diváka vyvolává silný intelektuální a především citový zážitek