V Divadle V.A.D. mohou režírovat všichni

rozhovor o vzniku Rozmarného léta

Kladno (zk) – V Divadle Lampion bude mít zítra večer první reprízu nová inscenace divadla V. A. D. Rozmarné léto. Scénář napsal architekt Jan Červený, který je zároveň i autorem scény a představitelem Antonína Důry.

Všechny předchozí inscenace byly autorské hry. Proč jste zvolili adaptaci cizího literárního díla?

Nepochybně proto, je Vančurův text velice inspirativní. Promýšlíme, sice další autorské hry, ale v okamžiku, kdy jsme cítili, že je čas nastudovat něco nového, byla tato inspirace největší. Navíc jsme si uvědomili, že by nebylo dobré, abychom se nechali svazovat tím, že nás diváci vnímají jako divadlo, které uvádí jen vlastní věci. Takže byl zřejmě nejvyšší čas představit se i tímto způbem.

Na rozdíl od jiných divadel u vás existuje kolektivní režie. Jak může něco ového fungovat?

V našem divadle, ačkoli ho tvoří velmi různí lidé, existuje vzácná shoda nebo skoro až souznění, co se týče humoru a vůbec divadla. Z toho vychází, že režie má svůj rukopis, ačkoliv není dílem jednoho člověka.

Kdo rozhoduje o obsazení rolí, když běžně má hlavní slovo režisér?

V tomto směru mám hlavní slovo já jako scenárista, protože když píšu scénář, už ho píšu jednotlivým hercům na tělo.

Nemáte obavy, že diváci budou vaši inscenaci srovnávat s filmem Jiřího Menzela?

Samozřejmě jsem si říkal, že nás lidi budou srovnávat. Ale vstoupili jsme do toho a možná i atraktivita Menzelova filmu nám hraje do ruky, protože lidé jsou zvědaví, jak jsme se s touto látkou vyrovnali. Navíc jsem přesvědčen, že jsme v některých směrech bližší Vančurovu textu.