Většinou se známe z gymnázia

rozhovor s Kazimírem Lupincem o úplných začátcích / Kladenský deník

……říká člen divadla
KLADNO – S obrovským zájmem se setkávají představení nedávno vzniklého amatérského divadelního souboru V.A.D. (velmi amatérské di-vadlo), kterému se daří zaplnit hlediště do posledního místečka a ještě diváci stojí. Jedná se o partu mladých, tvůrčích jedinců, kteří se každý po svém autorsky na hrách podílejí. První hra Sága Rodu Rassini nasadila laťku dost vysoko, letošní premiéra Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka loňskou laťku zvedla ještě výše. Soubor V.A.D. svojí úrovní zčeřil dlouho klidné hladiny amatérského divadla v Kladně. Hra Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka vznikla na motivy povídky Honzy Červeného, do scénáře ji upravil spolu s Pavlou Žvachtovou. Honza studuje pátým rokem na vysoké škole obor architektura. Přestože je velmi vytížený, našel si čas si s námi chvíli povídat.

Měli jste na sebe zřejmě štěstí, jak soubor vznikl? Asi před dvěma roky jsme dostali chuť dělat něco společně. Známe se většinou z gymnázia a stále si máme co říci. Nebavilo nás třeba jen tak sedět a povídat si v hospodě. Začali jsme zkoušet Havlovu Asanaci a zároveň parta dívek kolem Terezy Hruškové udělala pohádku Kopretinka, vystupovaly s ní v nemocnici. Asanaci jsme nastudovali asi do poloviny. Všichni nebyli stejně nadšení, takže jsme ji nedodělali.

Kdo je autorem Ságy rodu Rassini? Základ jsem napsal já a posléze jsem nevěděl, jak dál. Dodělali jsme ji spolu s ostatními, hodně mi pomohl Honza Karas, Pavla Žvachtová a Tereza Hrušková. Nápady měli i ostatní. Režírovali jsme se sa-mi.

Radil vám někdo zkušený? Ne. Všechno jsme si dělali sami, kontrolovali se navzájem.

Budete hrát mimo Kladno?
Zatím jsem dávali Ságu v Dividýlku ve Slaném a líbila se. Bylo nám řečeno, že jsme si napoprvé nasadili laťku dost vysoko. Ságu i Rozpaky by-chom chtěli hrát ještě v červnu v Kladně. Potom budeme vystupovat po prázdninách, bude to více zažité. Navíc se hry neustále vyvíjejí.

Byli jste hodně překvapeni úspěchem? Byli jsme potěšeni, a spíš jsme to brali jako satisfakci, stálo nás to dost úsilí. Nejdříve jsme zkoušeli ve Spideru, potom v klubu 19 a nyní v Divadelním klubu. S pronájemci bratry Volfy máme dohodu, že jsme jim dali podíl z toho, co jsme vydělali na vstupném, to je ale nouzové řešení.

Jak by se vám se podle vašeho názoru dalo pomoci? Podali jsem žádost kulturní komisi města, aby nám přispěla částkou na nájem a na provoz souboru. Chtěli bychom v Divadelním klubu mít scénu i místo ke zkoušení, stejně jako má Labyrint.

Máte v plánu další hru? Rádi bychom udělali muzikál. Máme v souboru lidi, kteří studují hudbu, Honzu Karase a Terezu Hruškovou.