Nevšední interaktivní hra ze zubní ordinace

Zubaři v "Činoheráku" / StudentLife

Možná znáte dramaturgickou řadu „Činoherní klub uvádí”. Tentokrát se na prknech Činoherního klubu představí v rámci nepravidelných nedělních večerů divadlo V. A. D. Kladno (Velmi amatérské divadlo). Kladenské divadlo vystoupí s hrou, jež nese název Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka. Divadlo V. A. D. je kladenské amatérské divadlo, které vzniklo v roce 1998. Prakticky od začátku se stalo divadlem autorským, na kontě má 3 vlastní hry – Sága rodu Rassini, Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka a Hotel Intercontinental. Kromě toho v roce 2003 uvedlo adaptaci povídky I. B. Singera Košerák a připravuje adaptaci Rozmarného léta. Všechny autorské hry se účastnily soutěžních přehlídek, Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka a Hotel Infercontinental. Pak dosáhly mety nejvyšší, když s nimi V. A. D. vystoupilo na Jiráskově Hronově. Velikost souboru kolísá s příchody a odchody členů, pohybuje se kolem 15 lidí, přičemž věkové rozpětí je 17-30 let. Všichni členové používají pseudonymy.

Bojíte se zubaře?

Výborně. Tím lépe vychutnáte tento kus. Děj hry, se odehrává během jednoho kalendářního týdne v jednom zubním oddělení jednoho nejmenovaného zdravotního ústavu. Ústřední postavou hry je doktor Svatopluk Novák. Je to nejen znamenitý dentista, ale také vynikající člověk se silnými morálními zásadami. Jeho jedinou chybou je, že bývá občas poněkud nerozhodný… Ale od toho jsou zde diváci, aby Svatoplukovi poradili. Bavit se budete 80 minut bez přestávky. Hra si v březnu tohoto roku vysloužila nejen nominaci odborné poroty na národní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Femad Poděbrady a Divadelní Třebíč, ale také celkem šest ocenění a nebývalý aplaus u diváků a divácké poroty. Hra Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka je zdařilým autorským pokusem o současnou komedii která přináší nejen radost, ale vybízí i k zamyšlení.

Katerze smíchem

,,…Sedíme v sále a prohýbáme se smíchy, které v nás vzbuzuje několik aspektů: příběh sám, jeho jevištní realizace, zvolené herecké prostředky realizace a schopnost interpretů je naplnit, k čemuž náleží i značná dávka otevřené komunikace s hledištěm. Nejvíce se pak smějeme tomu, že herci na sebe přejímají všechny naše nedostatky, trapasy a průšvihy, takže nás svojí inscenací očišťují. Katarze k nám proudí tím vůbec nejvzácnějším kanálem, kterým je spontánní’ smích…” (Vladimír Zajíc).

Velmi amatérské divadlo V. A. D. Kladno Rozpaky zubařeSvatopluka Nováka režie, scéna, kostýmy: V.A.D. scénář: Kazimír Lupinec a Sonya
Štemberová na motivy povídky Kazimíra Lupince „Poslední den” hrají: Kazimír Lupinec, Vilém Říha, Emilka Ciplová, Věra Kopytová, Ri-chard Smutný, Žofie Kryšpinová, Stáňa Majerová, Agáta Beránkovičová, František ‘Šlukovrbovec, Žaneta Hrnková a’další.
V.A.D. v Činoherním klubu v neděli 26. října 2003.