V.A.D. uvádí nevkusnou interaktivní komedii

pozvánka na Zubaře na Malou Scénu / Forbína nebo Kamelot

Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka je v pořadí druhá autorská komedie amatérského divadla V.A.D. Kladno. Pojednává o tom, jak se hlavní hrdina Svatopluk Novák, vzorný dentista, manžel a občan, vsadí svými kolegy o to, kdo má nejvíc práce. Postupem času se sázka změní v soutěž a zubaři ztratí vše-ny své morální zábrany v honbě za prvenstvím. Divadlo V.A.D. se s inscenací zúčastnilo mnoha festivalů a přehlídek. Mimo jiné i Jiráskova Hronova vrcholné přehlídky inscenací amatérských divadel v ské republice – a také pražského mezinárodního festivalu MB 99. Na otázky nám odpovídal Kazimír Lupinec, spoluautor scénáře.

Doktor Svatopluk Novák je nerozhodný, diváci mu musí během hry několikrát poradit formou hlasování. Máte připravené všechny varianty?

Samozřejmě. Hlasuje se v každém obraze, tedy šestkrát, takže hra má dvě na šestou – čili třicet dva podob. Rozpaky mají už přes padesát repríz, ale přesto se všechny kombinace ještě neodehrály. Diváci totiž hlasují v jednotlivých představeních podobně. Chtějí většinou drastičtější variantu, například aby Svatopluk Novák trhal zuby, nebo aby podlehnul sexuálnímu nátlaku své kolegyně.

Funguje křeslo, které v inscenaci používáte?

Nikdo dosud neměl odvahu to zjistit. Často se díváme na všechna ta tlačítka a přemýšlíme, na co tak mohou být. Důležité pro nás je, že křeslo funguje jako stěžejní rekvizita.

Během hry se mohou v roli pacienta ocitnout také diváci. Desinfikujete nástroje?

Ano, po té padesáté repríze jsme si řekli, že je někdy vydesinfikujeme. Být divákem, nebál bych se ani tak nástrojů, jako pohledu do plivátka.

Není riskantní zvát na jeviště diváky?

Diváci pacienti nás občas překvapí, ale s tím je nutné počítat. Mají právo se pomstít.

O scénář prý projevila zájem některá profesionální divadla. Dáte ho? Kolik byste za něj dostali?

Hru uvedlo už amatérské divadlo ve Vsetíně, které je složeno z učitelů na tamním gymnáziu. Rozpaky jsou takové naše dítě a děti je dobré nechat žít vlastním životem, když už jsou dospělé. Profesionálnímu souboru scénář asi také poskytneme, pokud zájem přetrvá. No a když to klapne, koupím synkovi nějaké menší letadlo a spoluautorka Sonya Štemberová sobě malý ostrůvek v Indonésii.

Děkuji za rozhovor. K.L.