V.A.D. se inspirovalo Freudem

Marcela Junková přibližuje hru Hotel Infercontinental / Mladá Fronta

Kladno –  Třetí rok existence kladenského souboru V.A.D. (velmi amatérské divadlo) je ve  znamení třetí premiéry. Po černé komedii Sága rodu Rassini, satiře televizního seriálu Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka, představuje tentokrát komedii o soužití lidí s mystickými bytostmi Hotel Infercontinental. Cyklus čtyř aktovek (nebo spíš tří scének a jedné aktovky) , vzájemně propojených postavou vypravěče, vrací do současnosti nadpřirozené postavy, vodníka, polednice, upíra a ďábla.

Vypovídají o tom, že mytická stvoření nemusí žít jen ve fantazii dětí, ale dokážou ovládat i svět dospělých.

„Inspirací k napsání naší nové divadelní  hry byla knížka  Sigmunda Freuda Fantastické a magické z hlediska psychiatrie, která vypovídá o zkušenostech psychoanalytikových pacientů s nadpřirozenými bytostmi.

Bezprostředním impulsem k napsání první divadelní povídky o vodníkovi byl příběh jedné pacientky, která se tak fanaticky bála vodníka, že dokonce zakázala manželovi nosit zelený svetr. Podobnou inspiraci jsme našli u lidí, kteří pociťují strach z ďábla či upíra“, řekl jeden z členů souboru Jan Červený alias Kazimír Lupinec. Připustil, že původně chtěli představení hrát jako přednášku, vzhledem k tomu, že se obávali srovnávání s představeními divadla Járy Cimrmana, od záměru upustili a jednotlivé příběhy propojili vstupem vypravěče.

Podstatou nové divadelní hry souboru V.A.D. nejsou pouze nápadité minipříběhy, ale převážně jemný, někdy až groteskní humor jednotlivých situací. Ten se nejlépe odráží v první scénce, v níž se opuštěná žena seznamuje na inzerát znějící Hledám lidskou duši, která se mnou bude putovat do mých hlubin, aniž by tušila, že jejím vyvoleným je vodník.

Podobný úsměv vyvolává i scéna upíra se zahrádkářským párem, který právě nad místem jeho obydlí chce sázet česnek a nakonec do něj zabodne ostrý kůl. Největší rozpracovanost hry (i slabiny) vykazuje příběh luxusního  čertího hotelu Infercontinental, v němž ďábelský vedoucí a recepční lákají duše svých hostů, aby nakonec sami našli zatracení. „Původně jsme uvažovali, zda tuto povídku nerozpracujeme na samostatné představení, nakonec jsme ale zvolili variantu tří menších a jednoho delšího příběhu,“ řekl Červený.

Premiéra, kterou soubor V.A.D. odehrál na domovské scéně v Divadle Lampion 20. 10. a o den později na přehlídce Stochovská Thálie sklidili u diváků nečekaný ohlas. Soubor proto chystá další reprízy. V kladenské Divadle Lampion bude hrát 10.11. , ve slánském Dividýlku se představí 18.11. a v unhošťském kulturním domě 23.11. „Většina z nás jsou studenti takže máme problémy se častěji  scházet“, vysvětlil Červený.