Wintrův Rakovník bude příští rok už pětadvacátý v pořadí

J. Mokrejš hodnotí přehlídku / Rakovnický deník

HODNOCENÍ / Líbily se amatérské soubory z Rakovníka, Kolína, Říčan, Kladna, Benešova, Stochova, Lysé nad Labem a Mělníka i rekonstruované Tylovo divadlo.
■ Ivo MIČKA
Rakovník – O malé zhodnocení 24. přehlídky amatérských divadelních souborů, která se v rakovnickém Tylově divadle uskutečnila od středy do neděle, jsme požádali jejího ředitele Jaroslava Mokrejše. Wintrův Rakovník si za skoro čtvrtstoletí existence vydobyl mezi amatérskými divadelníky, respekt, přesto samotná přehlídka je už jen jakousi třešinkou na dortu.

Co jí předchází?
Všechno začíná už na podzim výběrem přihlášených souborů. Letos se jich přihlásilo třináct, což je oproti minulým letům obrovské číslo. Vybráno bylo devět představení v provedení osmi souborů, desátý byl nesoutěžní host Divadlo Alfa Plzeň. Všechna představeni se musela zhlédnout a pak zodpovědně rozhodnout. A protože Alena Mutinská má již v tomto směru letité zkušnosti, vybralo se opravdu dobře, lépe než loni. Žádná z inscenací nebyl propadák a tři představení byla beznadějně vyprodána.

Vaše hodnocení letošního divadelního klání? Divadlo AHA! z Lysé nad Labem potvrdilo roli favorita, překvapilo kladenské Velmi amatérské divadlo, to opravdu bylo velice dobré představení, tradičně nezklamalo Divadlo Luna ze Stochova. A naše Tvrdohlavá žena? Před přehlídkou byla pasována do role favorita, no a ukázalo se, že ač jsme hráli velice dobře, soupeř byl ještě lepší. Prostě je to divadlo, těžko
hodnotit. Jsme ‘nominováni na Popelku, ublížení se rozhodně necítíme.

Jak dopadl v očích souborů rekonstruovaný Tyláček? Dělali jsme ve zpravodaji o novém divadle malou anketu. Vesměs byli všichni velice pří jemně překvapeni, ozvaly se i hlasy, že pro amatéry je to luxus. Nehraný obdiv sklidilo město, že v dnešní finančně složité době dokázalo rekonstrukci dotáhnout do konce. První zatěžkávací maraton před jubilejními 25. Wintrovkami dopadl opravdu dobře.